HS'nin Nedenleri

Hidradenitis suppurativa’nın (HS) tam nedeni belli olmasa da, araştırmalar HS’nin kıl foliküllerindeki belirli bozukluklardan kaynaklandığını göstermektedir. 1,2

Son zamanlarda yapılan başka araştırmalar HS’e bağlı inflamasyonlu lezyonların koltukaltı ve kasık gibi bölgelerde yer alan apokrin ter bezlerindeki kıl folikülleri tıkandığında ortaya çıktığını öne sürmektedir.3,4 Bu tıkanmanın, terin ter bezi kanallarının içinde hapsolması ve bunların zaman içinde şişip ya patlaması ya da şiddetli inflamasyon oluşturmasıyla ortaya çıktığı düşünülmektedir.5

Kesin bir neden belirlenmemiş olmasına rağmen, tıp camiası HS’nin bulaşıcı olmadığını, bir enfeksiyondan kaynaklanmadığını veya yetersiz hijyene bağlı olmadığını (bu HS’nin nedeniyle ilgili genel bir yanlış inançtır) kabul etmektedir.2,5

HS ile bağlantılı potansiyel unsurlar aşağıda yer almaktadır: 2,3,4,5

Age

Yaş (20-55 yaş arası)

  • HS genelde 20'li yaşlarının başlarındaki genç yetişkinlerde görülse de, her yaşta ortaya çıkabilir.
  • 50-55 yaşından sonra genelde prevalans azalır.

 

Sex

Cinsiyet

  • Kadınlarda HS olma olasılığı erkeklere göre daha yüksektir.
Genetics

Genetik

  • Araştırmalar HS’nin ailelerde kuşaktan kuşağa görülebildiğini göstermektedir.
  • HS tanısı alan insanların yaklaşık üçte birinin bir aile üyesinde de bu durum görülmektedir.
Hormones

Hormonlar

  • Prevalansın en çok doğurganlığın sürdüğü dönemde artması, bu hastalığın cinsiyet hormonları ile bir bağlantısı olduğunu gösterse de, arada doğrudan bir bağ olduğu yolunda hiçbir kanıt bulunmamaktadır.

Tıbbi araştırmalar ayrıca HS ile sigara kullanımı ve obezite arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir.2,3 Ancak, pekçok araştırmacı HS ile obezite arasındaki nedensellik ilişkisinden hâlâ emin değildir: Yani, obezitenin mi HS’e yol açabildiği, yoksa HS’nin mi obeziteye neden olabildiği hâlâ tartışma konusudur.

Bu risk faktörlerinden sigara içmek, obezite, hormonal değişiklikler ve aşırı terleme gibi bazıları, semptomları daha da kötüleştirebilmektedir. 2,3,4,6

REFERANSLAR

1. Danby FW, Jemec GB Marsch WCh, von Laffert M. Preliminary findings suggest hidradenitis suppurativa may be due to defective follicular support. Br J Dermatol. 2013; 168; 1034–1039.

2. Zouboulis CC, Tsatsou F. Disorders of the apocrine sweat glands. In: Goldsmith LA, Katz SI, Gilchrest BA, Paller AS, Leffell DJ, Wolff K (eds) Fitzpatrick’s Dermatology in General Medicine. 8th ed, New York, Chicago: McGraw Hill;2012. p947-959.

3. Jemec GB.Clinical practice. Hidradenitis suppurativa. N Engl J Med 2012; 366:158-164..

4. Collier F., Smith R., Morton C. Diagnosis and management of hidradenitis suppurativa. BMJ. 2013; 346:f2121.

5. The British Association of Dermatologists. Hidradenitis Suppurativa. Available at: http://www.bad.org.uk/for-the-public/patient-information-leaflets/hidradenitis-suppurativa . Accessed May 2015.

6. Mayo Clinic. Hidradenitis Suppurativa. Available at: http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hidradenitissuppurativa/basics/definition/con-20027334 . Accessed May 2015.